Pripomienkovanie územného plánu verejnosť zaujalo, pokračuje do konca septembra

Pripomienkovanie územného plánu verejnosť zaujalo, pokračuje do konca septembra

Pripomienkovanie nového územného plánu ukázalo, že obyvateľom Košíc nie je ich okolie ukradnuté, naopak, záleží im na ňom. Košičania a Košičanky sa zúčastňujú množstva sprievodných podujatí, pýtajú a informujú sa a najmä pripomienkujú návrh nového územného plánu. Pripomienkovanie tohto mimoriadne dôležitého dokumentu bude ešte pokračovať do konca septembra.

Nový územný plán mesta Košice je celé leto v pripomienkovacej fáze. Na Slovensku nevídane dlhý proces trvá až štyri mesiace – je to preto, aby naozaj oslovil čo najviac ľudí. Odborníci a odborníčky z Útvaru hlavného architekta mesta Košice prijímajú pripomienky a odpovedajú občanom a občiankám na otázky súvisiace s územným plánom.

Okrem toho počas leta pripravili množstvo sprievodných aktivít pre všetkých, ktorých téma územného plánu zaujíma. Hlavným kontaktným bodom medzi územným plánom a obyvateľstvom sú výstavy návrhov územného plánu na Magistráte mesta Košice a na Hlavnej ulici pri Immaculate. Na výstavách sa môžu Košičania a Košičanky oboznámiť s konkrétnymi časťami plánu v zrozumiteľnej podobe.

Nový územný plán verejnosti približujú aj informačné panely na prízemí magistrátu. Pripomienkovanie územného plánu potrvá do konca septembra.

Čaj o piatej na magistráte

Útvar hlavného architekta mesta Košice s kolektívom Spolka pripravil sériu podujatí na magistráte s názvom Čaj o piatej, ktorý v neformálnej a priateľskej atmosfére objasňuje jednotlivé okruhy územného plánu. Konajú sa každý posledný štvrtok v mesiaci po celú dobu trvania výstav. Doposiaľ sa venovali témam bývania, podpore celistvosti mesta, ochrane klímy a verejného priestoru, podpore udržateľnej mobility a 26. septembra sa budú na poslednom stretnutí venovať téme zaistenia predvídateľnosti územného plánu.

Autori nového územného plánu sa stretávajú s občanmi a odpovedajú na ich otázky.

Návštevníci stretnutí sa pýtali množstvo otázok o konkrétnych lokalitách, no zaujímali ich aj koncepčné otázky ohľadom územného plánu. Diskusiu často rozprúdila napríklad otázka, prečo nový územný plán uvažuje s nárastom obyvateľstva, keď demografická krivka mesta klesá?

Vďaka najnovšiemu prieskumu od Creative Industry Košice vieme, že neoficiálne v meste žije o 22 000 viac obyvateľov, ako hovoria staršie štatistiky. Územný plán počíta s týmito zisteniami aj s ďalším ekonomickým rastom, ktorý je pre mesto dôležitý a s ním aj tvorba nových pracovných a ubytovacích možností.

Čo bude s prírodou v meste?

Mnohých Košičanov a Košičanky zaujíma budúcnosť zelene a vody v meste. Zelená infraštruktúra je v územnom pláne vyznačená oveľa podrobnejšie ako doteraz. Rozlohu parkovej zelene oproti existujúcemu stavu navrhuje zdvojnásobiť, čo si v praxi vyžiada aj postupné posilnenie jej financovania a starostlivosti.

Polovica z navrhovaných parkov je na plochách, ktoré mali pôvodne iné využitie, napríklad šlo o neupravené plochy. Sieť parkov je v návrhu pospájaná alejami stromov o celkovej dĺžke viac ako 270 km, z toho viac ako 100 km je novo navrhovaných alejí, okolo ciest a chodníkov, kde v súčasnosti stromoradie chýba.

Územný plán navrhuje  zachovať v plnom rozsahu prirodzené a umelé vodné toky a vodné plochy s možnosťou vytvorenia špecifického brehového porastu a mokrade. Už pri návrhu novej výstavby je potrebné vytvárať podmienky pre zadržiavanie dažďovej vody – vsakovaním, zachytávaním v nádržiach, jazierkach a využívaním vody pre úžitkové účely.

Návrh územného plánu môžete pripomienkovať ešte do konca septembra. Všetky potrebné informácie o pripomienkovaní a odpovede na najčastejšie otázky v súvislosti s pripomienkovaním územného plánu nájdete na oficiálnej stránke projektu: planprekosice.sk.

Zdroj: Martin Majdák

Foto: Spolka

Odporúčame

TOP články