Od 1. januára budúceho roka sa v metropole východu zmenia sadzby niektorých miestnych daní a poplatkov. Na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva to v tajnom hlasovaní schválili poslanci novelu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
Poslanci odmietli redukciu služieb v odpadovom hospodárstve
Ešte predtým poslanci odmietli optimalizáciu služieb v odpadovom hospodárstve. Redukcia množstva objednaných služieb by v takom prípade znamenala nižšie výdavky o zhruba dva milióny eur. Takúto možnosť odmietli viacerí poslanci, podľa ktorých by to malo negatívny vplyv na čistoru v uliciach.
Pred samotným hlasovaním o výške úhrad za odpad predstavitelia vedenia mesta, predsedníčka klubu STAN Lenka Kovačevičová ako aj hlavný kontrolór Pavol Gallo upozorňovali poslancov, že v zmysle zákona musia mať samosprávy vyrovnané hospodárenie pri nakladaní s komunálnym odpadom. To sa dlhodobo nedeje, čo vo svojej správe skonštatoval aj Najvyšší kontrolný úrad.
Ak by zostala výška poplatku nezmenená, mesto by muselo za nakladanie s odpadmi doplácať v budúcom roku viac ako 2 milióny eur navyše oproti tomu, čo vyberie od občanov alebo podnikateľov. Za uplynulé štyri roky pritom mesto doplatilo za odpad zo svojich zdrojov viac ako 8 miliónov eur. „Vedel by som si predstaviť aj lepšie využitie týchto peňazí,“ uviedol poslanec Michal Krcho (STAN).
Seniori nad 65 rokov budú mať 40-percentnú zľavu z poplatku za odpad
V schválenej novele VZN o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady sa napokon prijalo viacero zmien. Kým v súčasnosti predstavuje paušálny poplatok za odpad pre ľudí bývajúcich na sídliskách 57 eur na osobu a rok, budúci rok vzrastie na 65 eur, čo predstavuje navýšenie v sume 67 centov mesačne. Ľudia vo veku od 62 rokov do 65 budú mať nárok na 10-percentnú zľavu, seniori nad 65 rokov budú mať 40-percentnú zľavu. Polovičná zľava zostáva pre všetky ťažko zdravotne postihnuté osoby.
Za nevážený množstvový zber, ktorý sa uplatňuje najmä v rodinných domoch, sa pri odvoze raz týždenne pri 120-litrovej kuka nádobe bude platiť ročne 307 eur. Pri kontajneroch s objemom 1100 litrov, ktoré využívajú zväčša právnické osoby, bude predstavovať ročný poplatok pri ich odvoze raz týždenne 2 814,24 eur.
Od nového roka dôjde aj zmenám pri dani za ubytovanie. Jej výška stúpne z 2,50 na 3,50 eura na osobu a noc v každom ubytovacom zariadení v meste. Takisto na základe rozhodnutia poslancov sa upravila aj výška dane za užívanie verejného priestranstva. V centrálnej mestskej zóne budú prevádzkovatelia vonkajších letných sedení platiť namiesto súčasných 60 centov za štvorcový meter na 90 centov/m2.
V zvyšnej časti Starého Mesta, na Juhu, Severe, Západe, Nad jazerom a sídliskách Dargovských hrdinov, KVP a Ťahanovce sa daň zvýši zo 40 na 60 centov/m2. V ostatných mestských častiach bude sadzba tejto dane predstavovať 30 namiesto súčasných 25 centov na „štvorák“.
Potulnému ZOO v Košiciach odzvonilo
V priestoroch magistrátu vznikne od nového roka Centrum podpory cudzincov. To bude pre ľudí zo zahraničia, ktorí v našom meste napr. pracujú alebo študujú, poskytovať rôzne služby sociálneho, komunitného, informačného charakteru
Mestské zastupiteľstvo dnes jednomyseľne zvolilo aj Marcela Šaňu (SRK) predsedom novej stálej komisie pre marginalizované rómske komunity, ktorá má pomôcť zlepšiť podmienky a život občanov z týchto komunít. Schválilo aj zriadenie Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej 1 na Luniku IX. Prešiel aj návrh na zaradenie Detskej železnice do zoznamu pamätihodností mesta Košice.
Poslanci sa venovali aj zmenám VZN o čistote a verejnom poriadku. Pribudla doň aj regulácia chovu a držby divých zvierat. DO VZN sa doplnilo ustanovenie obmedzujúce chov alebo držbu divých zvierat na území mesta, ak sú tieto prepravované z miesta na miesto a teda veľkú časť života prežívajú vo veľmi obmedzených priestoroch (príkladom je tzv. potulné zoo, ktoré mohli Košičania nedávno vidieť aj pri internátoch na Medickej ulici).
Zdroj: mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula