Epidémiu žltačky evidujú hygienici na košickom sídlisku Luník IX. Od decembra minulého roka zaznamenali už 109 laboratórne potvrdených prípadov vírusovej žltačky typu A.
„Viac ako dve tretiny potvrdených prípadov boli aktívne vyhľadané v ohniskách nákazy ako výsledok nariadeného lekárskeho dohľadu u kontaktov pozitívnych osôb. Najviac prípadov ochorenia bolo zaznamenaných vo vekovej skupine päť- až deväťročných detí,“ uviedla vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach Veronika Tarkovská.
V rámci opatrení osobám, ktoré sa s chorými kontaktovali, nariadili lekársky dohľad pozostávajúci zo sledovania zdravotného stavu a aktívnej imunizácie podaním očkovacej látky proti vírusovej hepatitíde typu A. V predškolských a školských zariadeniach, ktoré navštevovali choré deti, regionálny hygienik určil rozsah a spôsob vykonávania dezinfekcie. „Výskyt vírusovej hepatitídy typu A u detí, respektíve žiakov navštevujúcich školské zariadenia nie je dôvodom na prerušenie prevádzky týchto zariadení, tunajší úrad takéto opatrenie nenariadil a ani neodporučil,“ informovala vedúca odboru hygieny detí a mládeže RÚVZ Jana Kollárová.
Žltačka patrí medzi ochorenia označované za tzv. chorobu špinavých rúk. „Vzhľadom na skutočnosť, že ide o ochorenie s dlhou inkubačnou dohodou (priemerne 28 dní, maximálne 50 dní) a prenosné fekálno-orálnou cestou, základným preventívnym opatrením je dôsledné, dostatočne dlhé a časté umývanie rúk pod tečúcou pitnou vodou, umývanie ovocia a zeleniny konzumovaných v surovom stave, dostatočná tepelná úprava potravín a pitie pitnej vody,“ uviedli hygienici.
Zdroj: TASR
Foto (ilustr.): Miro Vacula