Jazerčanov trápia električkové trate

Jazerčanov trápia električkové trate

„Oceňujeme aktivitu mesta pri projekte rozšírenia Slaneckej cesty. Prioritou číslo jedna je pre nás popritom nevyhnutná rekonštrukcia električkových tratí. Pomoc mesta by sme privítali aj pri čistení jazera od usadenín, ktoré si však vyžaduje niekoľkomiliónové investície,“ hovorí starostka mestskej časti Nad jazerom.

Ktoré projekty v prospech skvalitnenia života sa počas posledných dvoch rokov podarilo realizovať?
Investovali sme, okrem iného, do vybudovania svetelných bodov a rozsvietili sme celý promenádny chodník od Krásnej po Jenisejskú ulicu, zrekonštruovali sme šesť detských ihrísk, vynovili trhovisko, vybudovali sme FITPARK, agility ihrisko a venčovisko pre psov, venujeme sa vnútroblokovým lokalitám a ich revitalizácií, v spolupráci s mestom Košice prešlo rozsiahlou opravou 10 chodníkov, v opravách ďalších pokračujeme aj v tomto roku.

Najvýznamnejšou investíciou je rozšírenie Slaneckej cesty na štvorprúdovku. Odborníci ale upozorňujú, že automobilová doprava na sídlisku sa síce zrýchli, na jeho konci sa však opäť dostane do lievika. Čo si o tom myslíte?
Slanecká cesta patrí k najvyťaženejším cestám II. triedy v kraji. Denne po nej prejde viac ako 25 tisíc motorových vozidiel. Je dosť možné, že pred Krásnou sa vytvorí spomínaný lievik, na veci to však nič nemení – rekonštrukcia je pre motoristov i obyvateľov nevyhnutná. V ďalších rokoch je plánovaná výstavba obchvatu, to by malo daný stav eliminovať.

Aký efekt malo opakované čistenie vody v jazere od siníc?
Význam je obrovský – voda v jazere je v posledných šiestich rokoch oveľa kvalitnejšia, nedochádza k premnoženiu zdraviu škodlivých cynaobaktérií do extrémnych hodnôt, rekreanti ani športovci vodnolyžiarskeho klubu Trixen neboli obmedzovaní pri využívaní vodnej plochy na šport. V revitalizácií sa bude pokračovať aj tohto roku.

V roku 2019 ste oznámili, že v Košiciach sa má rozbehnúť vďaka anonymnému darcovi najväčší zelený projekt na Slovensku – výsadba 24-tisíc stromov. V akom je štádiu?
Podarilo sa nám vysadiť zatiaľ 330 stromov. Projekt mal mať svoje pokračovanie v roku 2020, pandémia nás však zastavila. V súčasnosti máme všetko pripravené – výber lokalít, druhové zloženie stromov, všetko pod dohľadom Správy mestskej zelene, ktorá nám s výsadbou pomáha. Dúfame, že tento rok v septembri by sme mohli v tomto zelenom projekte pokračovať.

Strašiakom mestskej časti je opustený mlyn, v minulosti najväčšie zariadenie svojho druhu na Slovensku, mäsokombinát a ďalšie budovy skrachovaných firiem. Ako chcete problém riešiť?
Bohužiaľ, je to patová situácia rovnako ako vo viacerých prípadoch privatizovaných a následne vykradnutých podnikov po Slovensku – čierny Peter ostáva nám, samospráve. V súvislosti s ruinou mlyna sme viackrát iniciovali štátny stavebný dohľad, oslovili sme desiatky inštitúcií. V areáli i pod samotnou stavbou sú nevysporiadané pozemky, mestská časť ani mesto Košice nemôže zo zákona nakladať s cudzím majetkom.

Autor: MI

Odporúčame

TOP články