Mesto Košice uspelo v eurofondovej výzve Smart Asset Management for Sustainable Urban Development (Inteligentné riadenie aktív pre udržateľný mestský rozvoj). Vďaka tomu sa od októbra tohto roka príde do metropoly východu celkovo 6,25 milióna eur na efektívne identifikovanie, spravovanie a prestavanie nevyužitých, resp. zle využívaných verejných budov v meste.
Európska komisia vyhlásila 3. výzvu na predkladanie návrhov v rámci iniciatívy Európske mestské opatrenia (EUI) podporenej z Európskeho fondu regionálneho rozvoja s cieľom definovať a odskúšať nové riešenia, ktoré sa zaoberajú otázkami týkajúcimi sa trvalo udržateľného rozvoja miest a majú význam na celoeurópskej úrovni.
Do výzvy sa prihlásilo 120 projektov, uspieť mohlo len 20 najlepších. Jedným z nich bol práve inovatívny projekt s názvom SAM-SUD, ktorý pripravilo mesto v spolupráci s partnermi Creative industry (CIKE), Košické kultúrne centrá – K13, Východným pobrežím, Technickou univerzitou v Košiciach, spoločnosťami Geodetica a Kajo.
Košičania nájdu zaujímavejšie prostredie z hľadiska kvality bývania
Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) hovorí, že v doterajšej histórii iniciatívy Európskych mestských opatrení boli podporené len dva projekty zo Slovenska. Zdôraznil, že obe boli košické, okrem SAM-SUD to ešte v roku 2020 bol projekt Košice 2.0. Výsledkom plánovému vedecko-výskumného projektu môže byť nastavenie, resp. odporúčanie pre nové funkcie využívania budov v meste. Košičania sa takto budú môcť cítiť lepšie a bezpečnejšie vo verejnom priestore. Zvýši sa im napr. aj dostupnosť služieb a nájdu prostredie, ktoré bude pre nich zaujímavé z hľadiska kvality bývania.
„Hovorí sa, že tri percentá budov v akomkoľvek meste sú nevyužité alebo nie sú využité správne. Nielen mesto Košice, ale aj štát spravuje v našom meste takmer 2500 budov. Mnohé sú naozaj buď prázdne alebo zle využité alebo niektoré objekty v týchto budovách nie sú správne využívané. Vďaka umelej inteligencii vsadíme tieto budovy do prostredia výskumného prostredia, z ktorého budeme zisťovať, čo by v týchto budovách malo byť, aby boli správne energeticky využité a ich aktivity pokryli nájomné. Možno to budú nové priestory pre lekárne, drogérie, nové hotely, možno nové ubytovanie, uvidíme, čo z tohto vzíde. A následne si možno iné samosprávy v Európe zoberú príklad ako správne budovy manažovať,“ uviedol.
O využitie budov sa na základe dát postará aj umelá inteligencia
Podľa riaditeľky CIKE Ivety Hanušovskej chcú v rámci tohto projektu vytvoriť pre mesto digitálny nástroj pre portfólio manažment verejných budov v meste. To si bude vedieť spravovať svoj majetok a využívať ho takým spôsobom, ktorý je najvhodnejší pre danú lokalitu a budovu napríklad aj na základe metodiky 15-minútového mesta.
„Budeme vedieť, v akom stave je budova, či už mestská alebo iná, či je vhodne využívaná alebo nie. Pomocou umelej inteligencie (AI) vieme zároveň navrhnúť účel jej využitia alebo transformáciu na taký účel, aby čo najlepšie slúžili občanom. Prvou z nich by mala byť nedostatočne využívaná budova na Hlavnej 57. Zároveň budú zapájaní aj občania do toho rozhodovania o tom, na aký účel má byť objekt využívaný. Celkovo to zvýši kvalitu života v meste. Budovy budú môcť byť využívané nie na základe subjektívneho rozhodnutia, ale na základe dát,“ dodala s tým, že pri identifikovaní stavu budov a ich potenciálu chcú využiť aj mobilné mapovanie alebo satelitné snímky.