Pred 120 rokmi sa v Košiciach narodila legenda maliarskeho plátna, významný predstaviteľ košickej moderny, Ľudovít Feld. Východoslovenské múzeum v Košiciach (VSM) si pri tejto príležitosti pripomína jeho neobyčajné dielo a pohnutý život prostredníctvom obsiahlej výstavy Lajči Báči (Ľudovít Feld 1904 – 1991). Vernisáž výstavy sa uskutoční v utorok 19. marca o 17:00 v Historickej účelovej budove VSM a o sprievodné slovo sa postará kurátor Miro Procházka.
Feld mal k Východoslovenskému múzeu osobitý vzťah. Vystavoval v ňom počas svojho života viackrát. Mnohé jeho diela sú súčasťou múzejného depozitára a VSM ich po rokoch opäť sprístupní. „Záujemcovia si budú môcť pozrieť akvarely, tušové maľby, perokresby či olejomaľby, zachytávajúce vidiecke i mestské prostredie, vrátane košických zátiší, zobrazených v premenách času. Medzi vystavenými exponátmi nebudú chýbať umelcove autoportréty či portrét jeho otca. Diela tiež dokumentujú každodennú prácu remeselníkov a poetickosť prírody. Prinášajú však aj ťaživé svedectvá z koncentračného tábora, v ktorom Feldov talent odhalil a zneužil pod hrozbou trestu smrti sám Mengele,“ doplnil riaditeľ VSM, Dominik Béreš.
Múzeum ponúkne návštevníkom zriedkavú možnosť obzrieť si veľkú časť autorovej tvorby na jednom mieste. Odprezentuje takmer 200 Feldových diel umiestnených v zbierkach po celom Slovensku. „Dbali sme na to, aby bol ponúknutý prierez majstrovou tvorbou skutočne obsažný a rozmanitý. Exponáty, ktoré uchováva VSM, sme preto doplnili o diela zapožičané od viacerých kultúrnych inštitúcií a súkromných vlastníkov. Zorganizovanie takejto výstavy chcelo mnoho úsilia a času, no výsledok zaiste uspokojí aj toho najnáročnejšieho diváka,“ doplnil Béreš.
Záujemcovia si budú môcť pozrieť Feldovo výtvarné dedičstvo do 30. júna a zaspomínať si tak na tvorbu a osobnosť umelca, ktorý patril k najvýraznejším reprezentantom slovenskej výtvarnej scény nielen v období moderny.