Ulice Košíc oživila električka s jedinečným retro dizajnom. Červený pruh na krémovej karosérii je dlhoročným farebným štandardom československých električiek z produkcie pražskej Tatry Smíchov. Tak ako aj iné dopravné podniky, aj ten košický sa ale pred rokmi ozvláštnil vlastnou, korporátnou identitou. Tá naše vozidlá odela do vlniek a farieb mesta.
Červenokrémová je v kontexte mestskej dopravy retro, ku ktorému sa v Dopravnom podniku vraciame konštruktívnou nostalgiou vo forme celovozidlového polepu na električke ev. č. 509. Základom pre ideu tohto polepu električky typu KT8D5 je jej pôvodné farebné členenie tak, ako ho navrhol dizajnér vozidla Ivan Linhard.
Namiesto toho, aby bol niekdajší červený pruh homogénnou plochou, je na električke #509 rozdelený na linky a vetví sa. Vo svojej podobe a farebných odtieňoch cituje revolučnú dopravnú mapu metra mesta New York od Massima Vignelliho. Táto citácia je kódovanou poctou kvalitnému dizajnu, z ktorého schémy dopravných systémov sveta ťažia dodnes a zároveň sa teší vizuálnej atraktivite jej farebných kombinácií.
Treťou ideovou vrstvou je miestopis/zastávky tejto fiktívnej schémy. Naším cieľom v prípade tejto električky je umiernená a príjemná edukácia Košičaniek a Košičanov, zdôrazňujúca výhody a dôležitosť mestskej dopravy v kontexte klimatickej zmeny a negatívnych dopadov individuálneho automobilizmu. Na fiktívnej dopravnej schéme pomenúvame ciele našej osobnej každodennosti, aktivity a kvality, ktorými si cestu električkou možno krátiť a vychutnať. Na tento zámer poslúžil miestopis Košíc, ktorý modifikujeme. Heslá a názvy zastávok prešli pre tento účel úpravou – znieť majú ako mená známych ulíc a verejných priestranstiev a zároveň nesú nové významy spojené s našou identitou, subjektívnym zážitkom z mesta a toho, ako ho používame. Akcentujú výhody a dôležitosť návratu z áut a kolón do električiek v záujme nášho životného prostredia.
Celovozidlový polep na električku je dielom Maroša Juhása, autora instagramového projektu @soc_ke, ktorý je venovaný architektúre, urbanizmu a fenoménom verejného priestoru Košíc druhej polovice 20. storočia.
Zdroj: DPMK
Foto: DPMK