Slovenským školákom sa nepáčia mestá, v ktorých bývajú. Svoju budúcnosť si zväčša predstavujú niekde inde. Aj to vyplýva z workshopov Smart Cities Academy, ktoré slovenské združenie inteligentných miest zorganizovalo na základných školách v Košiciach, Brezne, v Dubnici nad Váhom
Na nepriaznivé vnímanie života v danom meste medzi školákmi vplýva aj znečistené ovzdušie. Z Košíc robí poloha v Hornádskej nížine, lokálne kúreniská, no najmä ťažký priemysel oblasť s najvyššou priemyselnou produkciou znečisťujúcich látok na Slovensku.
Počas workshopu sa žiaci ZŠ Mateja Lechkého v diskusii s odborníkom Slovenského hydrometeorologického ústavu dozvedeli, čo sa dá spraviť preto, aby sa v mestách lepšie dýchalo. Žiaci zároveň oslnili svojimi znalosťami o znečisťujúcich látkach.
„Nejde síce o reprezentatívny prieskum, no podiel žiakov, ktorí by chceli zostať vo svojom rodnom meste, nie je príliš vysoký,“ hovorí odborník Smart Cities Klubu Jaroslav Kacer. „Svetlou výnimkou sú Košice, kde si vie ďalší život predstaviť polovica opýtaných,“ hovorí o výsledkoch prieskumu.
Cieľom projektu Smart City Academy – zlepšenie kvality ovzdušia, do ktorého sa Košice zapojili, je prenos know-how v oblasti kvality ovzdušia prostredníctvom rôznych aktivít, ku ktorým patrí aj environmentálna výchova na základných školách a diskusie na úrovní samospráv, širšej verejnosti a odborníkov pôsobiacich v tejto oblasti.
Zdroj: Smart City Academy
Foto (ilustr.): VH