Dnešná Mlynská ulica existuje od najstarších počiatkov Košíc. Ešte koncom 18. storočia bola nevýraznou, krátkou komunikáciou. Keď sa mesto začalo v 19. storočí rozširovať za pásmo svojich hradieb, pomaly sa rozrastala aj táto nenápadná lokalita.
Búrlivú premenu Mlynskej ulice (v tom čase Kosuth Lajos utca) a jej okolia odštartovala výstavba železnice a železničnej stanice v Košiciach, do ktorej prišiel prvý vlak s cestujúcimi z Miškolca 14. augusta 1860. Spolu s promenádou v Mestskom parku sa totiž stala spojnicou dopravného uzla s centrom mesta, a teda aj jednou z najfrekventovanejších tepien Košíc.
V roku 1870 na základe iniciatívy hotelierov G. Valtrinyho a F. Witzmanna postavila firma Mihálya Répászkeho hotel s názvom Európa. Prvotným zámerom bolo zabezpečiť cestujúcim prichádzajúcim do Košíc kvalitné ubytovanie a služby. Hotel sa úrovňou služieb a noblesou vyrovnal aj o tri roky mladšiemu hotelu Schalkház, ktorý otvorili v roku 1873.
V roku 1877 k pôvodnej budove pristavali záhradnú reštauráciu. A keďže hotel prosperoval, majitelia sa rozhodli rozšíriť jeho kapacitu o južné krídlo. V roku 1911 tak pribudlo k pôvodnej budove ďalších 40 izieb.
Ďalšou významnou budovou, ktorá patrí k najkrajším historickým pamiatkam Košíc, je novogotický Jakabov palác. V rokoch 1899 až 1903 ho postavil Peter Jakab na základe projektu synov Árpáda a Gejzu. Peter Jakab, hlava rodiny, bol významným košickým podnikateľom v oblasti stavebníctva a majiteľ tehelne. Jeho firma reštaurovala v rokoch 1877 – 1896 aj Dóm sv. Alžbety. Práve táto zákazka ho inšpirovala k výstavbe rodinného sídla s prvkami gotickej architektúry. Na výstavbu paláca použil aj vyradené kamenné časti z katedrály.
Do charakteru ulice výrazne zasiahol aj bývalý režim. Jednej z jej dominánt, modernej stavbe súčasného Gastrodomu, obetoval dve poschodové budovy. Tie stáli na mieste, kde sa ešte v 40. rokoch 19. storočia nachádzal prízemný dom zámočníka Antona Mihályského. Obidve budovy na rohu Mlynskej a Puškinovej ulice asanovali v 70. rokoch 20. storočia.
V rokoch 1972 – 1973 vznikal na stole architekta Jána Šprláka-Uličného (1933 – 1993) projekt Gastrodomu, alebo tiež, ako znel oficiálny názov, Obchodno–administratívnej budovy Východoslovenského podniku ZDROJ. Objekt dokončili v roku 1975. Budovu v rokoch 2010 – 2011 komplexne zrekonštruovali. O objekte sa v minulosti veľa diskutovalo, nehovoriac o (ne)vhodnosti bytového domu v jeho bezprostrednom susedstve. Jeden citát za všetky: „Nie je to zlá architektúra, ale v súčasnosti by sa takáto stavba do pamiatkovej rezervácie určite nedostala,“ uviedol bývalý riaditeľ Krajského strediska Slovenského pamiatkového ústavu v Košiciach architekt Jozef Duchoň.
Ľudovít Kotrotnoky