Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice poskytuje pacientom už len akútnu a urgentnú zdravotnú starostlivosť. Informovala o tom hovorkyňa Monika Krišková s tým, že všetky lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou (UPV) v UNLP sú obsadené.
„V tejto chvíli sme už museli obmedziť aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti na pracovisku na Triede SNP, aj tu už môžeme poskytovať len akútnu a urgentnú zdravotnú starostlivosť pre necovidových pacientov,“ povedal generálny riaditeľ nemocnice Ján Slávik. Pracovisko na Rastislavovej ulici je takzvanou červenou nemocnicou, už niekoľko týždňov slúži výlučne pre pacientov s ochorením COVID-19.
V tejto nemocnici je momentálne hospitalizovaných 271 pacientov s ochorením COVID-19, ostáva posledných 19 voľných lôžok. Lôžka s UPV sú obsadené na 100 percent, čo predstavuje 15 pacientov.
Vekový priemer hospitalizovaných v UNLP s COVID-19 je 60 rokov. „Na UPV máme aj mladších pacientov, väčšina má od 45 do 60 rokov, ale v kritickom stave sú aj 23- či 30-roční pacienti,“ spresnil výkonný riaditeľ nemocnice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa. Podľa jeho slov 80 percent pacientov nie je očkovaných, pričom na UPV mali doposiaľ len jedného plne očkovaného pacienta.
Varujú pred ivermektínom
V UNLP za ostatný mesiac hospitalizovali dvoch pacientov intoxikovaných ivermektínom. V prípade jedného pacienta ide o život ohrozujúci stav s poruchou vedomia a ďalšími závažnými neurologickými príznakmi.
„U uvedených pacientov sme zaznamenali viac ako 1000-násobné prekročenie koncentrácie tohto lieku v krvi,“ uviedol primár Kliniky pracovného lekárstva a klinickej toxikológie UNLP Marek Varga.
Lekári nemocnice neodporúčajú užívanie ivermektínu. „Neodporúčam užívanie akéhokoľvek lieku bez odporúčania a kontroly lekára,“ konštatoval primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Martin Novotný. „V prípade ivermektínu máme na trhu aj veterinárne prípravky rôznej sily a spôsobu užívania. V praxi sme zaznamenali užívanie kvapiek na vonkajšie použitie na liečbu operencov, ktoré pacienti užívali perorálne. O konských pastách ani nehovoriac. Na základe laického užívania môže veľmi rýchlo dôjsť k predávkovaniu ivermektínom,“ upozornil Novotný.
Okrem poškodenia pečene má užívanie ivermektínu aj závažné neurologické účinky. „Príznaky majú rôzny stupeň závažnosti, od únavy cez ľahšiu malátnosť až po agresivitu a poruchy vedomia,“ konštatoval toxikológ Varga.
COVID-19 nelieči
Odborníci UNLP zdôrazňujú, že ivermektín nie je liekom na ochorenie COVID-19. „Nie je a nebude. Žiadne odborné štúdie to nepotvrdili. Pôvodné indície, že by mohol byť nápomocný, boli vyvrátené. Potvrdzuje to aj naša prax, ktorá ukazuje, že opakovane prijímame na hospitalizáciu pacientov, ktorí užívali ivermektín a nezriedka skončili na umelej pľúcnej ventilácii. Aj u nášho ivermektínom intoxikovaného pacienta došlo k rozvoju vážneho covidového zápalu pľúc, ktorý si sám osebe vyžaduje hospitalizáciu. Takto sme museli pacienta hospitalizovať pre intoxikáciu,“ dodal infektológ Novotný.
Zdroj: TASR
Foto: Fb UNLP