Festival súčasného umenia ponúkne interaktívne zážitky a tvorbu umelcov od Francúzska cez Slovensko až po Nový Zéland. Biela noc sa po pandemických úpravách vráti do Košíc so silným medzinárodným zastúpením. Vlnu inšpirácie v podobe multimediálnych inštalácií, interaktívnych diel či inovatívneho svetelného dizajnu prinesie do verejného priestoru a košických interiérov v piatok, sobotu a v nedeľu 23. až 25. septembra, vždy medzi siedmou hodinou večer a polnocou.
Košice ožijú okrem novomediálnych diel z domácej scény aj umeleckými zásahmi autorov z Francúzska, Japonska či Nového Zélandu. Vizuálnu, zvukovú a priestorovú podobu mnohých inštalácii môžu počas Bielej noci ovplyvňovať samotní návštevníci.
Inovatívne umenie
Festival túto jeseň na Slovensko privedie viacerých inovatívnych tvorcov, ktorí skúmajú prieniky digitálnych technológií, súčasného umenia a neraz aj vedeckých poznatkov z ďalších disciplín vrátane psychológie či neurovied. Patrí k nim aj Klaus Obermaier z Rakúska, belgickí Superbe či nemecký umelec Moritz Wehrmann.
V slovenskej premiére prichádzajú na Bielu noc tiež umelci z renomovaného laboratória arc/sec z Univerzity v Aucklande, ktorí skúmajú digitálne možnosti matérie a štruktúr. V interaktívnej inštalácii LightWing II rozširujú kinetický objekt o stereoskopické 3D obrazy a priestorový zvuk, pričom s ľahkosťou stierajú hranice medzi fyzickým svetom a tým nehmotným, digitálnym. Objekt vo forme motýlích krídel na dotyk návštevníka oscilujepriestorom a vytvára holografické svetelné konštrukcie a podmanivé digitálne príbehy, ktoré divákom určujú ich zmyslové vnemy – a zároveň sa divákmi nechávajú spätne
ovplyvňovať.
Priestor pre domácu tvorbu
Okrem zvučných mien zo svetovej scény Košice opäť poteší aj domáca tvorba, vrátane objektu Mareka Kvetana, tanečnej performance Tomáša Danielisa či výnimočného spojenia výtvarníčky Dominiky Žákovej, animátorky a režisérky Veroniky Zoubek Kocourkovej a hudobníka Pjoniho (Jonatána Pastirčáka), ktorí do Košíc vnesú audiovizuálnu „kométu”.
Už tradične sa súčasťou programu stane aj špeciálny koncert Štátnej filharmónie Košice či premietanie detských animovaných filmov v spolupráci s festivalom Fest Anča.
Rozprávkovú atmosféru zase navodí monumentálny objekt v tvare mesiaca v Mestskom parku, ktorý dosahuje výšku 10 metrov.
Bielu noc finančne podporilo mesto Košice.
Vstupné a praktické informácie
Deti do 12 rokov majú na Bielu noc vstup zdarma a viaceré inštalácie a projekcie sú
verejne prístupné aj bez zakúpenej vstupenky (BN Pass). Ak máte záujem o plný zážitok,
lístok na 3 dni stojí 10 eur a umožní vám vstup k väčšine diel v programe. Niektoré diela
a koncerty vyžadujú samostatné vstupné – všetky informácie nájdete na festivalovej
mape a ostatných oficiálnych kanáloch Bielej noci.
www.bielanoc.sk
Beáta Révayová
Foto: Archív BN